Sohbete Giriş

* Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz.

admin Ocak 16 2024
Android’e bir adım daha: Apple’dan Avrupa’ya özel App Store!

Apple, Avrupa’ya özel bir App Store oluşturmaya hazırlanıyor. Bu, Apple’ın, Avrupa Birliği’nin (AB) rekabet kurallarına uymak için aldığı bir karar.

AB, geçtiğimiz yıl kabul ettiği Digital Markets Act (DMA) mevzuatı ile teknoloji alanında antitröst yani tekelcilik karşıtı sağlam bir temel oluşturmayı hedefliyor. DMA, teknoloji devlerinin pazar hakimiyetini azaltmak ve rekabeti artırmak için bir dizi kural içeriyor.

Bu kurallardan biri, uygulama satıcılarının, kendi uygulama mağazalarında üçüncü taraf ödeme sistemlerini kabul etmelerini zorunlu kılıyor. Apple, bu kurala uymak için, Avrupa’da App Store’u iki ayrı mağazaya bölmeye hazırlanıyor.

Bunlardan biri, mevcut App Store olacak ve Apple’ın kendi ödeme sistemini kullanacak. Diğeri ise, üçüncü taraf ödeme sistemlerini kabul edecek yeni bir App Store olacak.

Apple’ın bu kararı, Android’e bir adım daha yaklaştığı şeklinde yorumlanıyor. Android’de, kullanıcılar, istedikleri ödeme sistemini kullanarak uygulama satın alabiliyor. Apple’ın yeni App Store’u da, bu açıdan Android’e benzer olacak.

Apple’ın yeni App Store’u, ne zaman kullanıma sunulacağı henüz belli değil. Ancak, AB’nin DMA mevzuatının 2024 yılı sonunda yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir